Han har efterhånden prøvet lidt af hvert i Københavns Lufthavn. Alligevel kom det bag på Henrik Meiner, fællestillidsrepræsentant ved HK Luftfart SAS, at den svenske stat tirsdag meddelte, at man lukker for kassen til den skandinaviske flygigant.
"Vi troede, at ledelsen i SAS både havde den danske og svenske stat i ryggen omkring den nylige spareplan. Sådan forholder det sig tilsyneladende ikke," siger Henrik Meiner til A4 Overenskomst.
Et tilskud fra svenskerne blev forventet som et led i SAS’-redningsplanen kaldet ‘SAS Forward’, som blev lanceret i februar. Her blev ejerne bedt om at skyde 9,5 milliarder i svenske kroner ind i selskabet.
Sverige lukker for kassen til SAS
Den svenske erhvervsminister, Karl-Petter Thorwaldsson (S), meddelte tirsdag, at den svenske statskasse ikke kommer til at tilføre nye penge til SAS.
Den svenske og den danske stat ejer i dag begge 21,8 procent af aktierne i SAS.
Finansminister Nicolai Wammen (S) forventer at have en afklaring på den danske stats håndtering af sin ejerandel i SAS i midten af juni.
1 Bruger
4.849,-
OM ÅRET
(ex. moms)
Adgang til den nyeste viden inden for fagpolitik, ligeløn, social dumping, konflikter, EU og forhandlinger
3 Brugere
8.849,-
OM ÅRET
(ex. moms)
Adgang til dig og
2 kollegaer Du er i gang på
2 minutter Kun 2.949 per person/år
5 Brugere
12.849,-
OM ÅRET
(ex. moms)
Adgang til dig og
4 kollegaer til en stor
besparelse
Kun 2.569 per person/år